آسانسور هیدرولیک جک مستقیم

به طور کلی آسانسورهای هیدرولیکی نوعی متفاوت از آسانسورهای کششی هستند. که نحوه کار و عملکرد آن ها نیز با آسانسورهای کششی تفاوت دارد. در یک دسته بندی آسانسورهای هیدرولیک شامل دو مدل آسانسور هیدرولیک جک مستقیم و جک غیر مستقیم است. که در این مقاله قصد داریم . نوع مستقیم آن را بررسی کنیم. و با ویژگی ها ، مزایا و معایب آن آشنا شویم. در ادامه با ما همراه باشید.

آسانسور هیدرولیک جک مستقیم

آسانسور هیدرولیک جک مستقیم

انواع مختلفی از آسانسور وجود دارد. که نسبت به نوع کاربری ، ظرفیت ، ارتفاع ، تعداد توقف ، میزان ترافیک ، مقدار فضای چاهک و… یک نوع از آسانسور انتخاب می شود. در یک طبقه بندی آسانسورهای هیدرولیک را به دو نوع جک مستقیم و غیر مستقیم ، تقسیم می کنند. آسانسور هیدرولیک جک مستقیم نوعی از آسانسور است. که در آن پیستون و جک در زیر کابین آسانسور قرار می گیرد. با بالارفتن پیستون کابین به سمت بالا و با پایین آمدن آن به سمت پایین حرکت می کند. در این روش نیرو ، از طریق سیال هیدرولیک تحت فشار منتقل می شود. 

آسانسور هیدرولیک جک مستقیم توضیحات:

در آسانسور هیدرولیک جک مستقیم ، انتقال و جابه جایی نیرو از طریق سیال هیدرولیک تحت فشار ، به صورت سریع و با قدرت بالایی انجام می گیرد. در این نوع از آسانسور به ازای گورس حرکتی یک چاله در قسمت زیرین چاهک آسانسور ایجاد می کنند. تا زمانی که آسانسور به سمت پایین حرکت می کند. و به آخرین نقطه از کورس حرکتی می رسد. پیستون یا جک داخل این چاله قرار گیرد. معمولا در شهرهای شمالی کشور که امکان کندن چاله به میزان کورس حرکتی وجود ندارد. از این روش نمی توان استفاده نمود. و از آسانسور هیدرولیک غیر مستقیم در آن جا استفاده می شود.

وظیفه سیستم هیدرولیک چیست؟

انتخاب نوع آسانسور بسیار مهم است. و از قبل بایستی در زمینه نصب و راه اندازی آسانسور با کارشناسان این حوزه مشورت نمود. و در نهایت یکی از دو سیستم آسانسور کششی یا هیدرولیکی را انتخاب نمود. به طور کلی در سیستم هیدرولیک یک سیال محبوس ، حرکت و انتقال نیرو بین اجزا مختلف را انجام می دهد. در واقع برای برای انتقال انرژی و حرکت، مایع محبوس را تحت فشار یا هل دادن قرار می دهند. تا با این نیرو کابین به سمت بالا حرکت نماید. در این سیستم جک مانند یک عملگر است که تحت این فشار ، در این مکانیزم جابه جا می شود. و سبب حرکت آسانسور می شود. 

آسانسور هیدرولیک جک مستقیم نوعی از آسانسور است که در آن جابه جایی توسط جک انجام می شود. در این سیستم شفت جک توسط جریان سیال هیدرولیک در داخل پیستون به سمت بالا حرکت می کند. و باعث حرکت آسانسور می شود. برای انتقال آسانسور به سمت پایین روغن داخل سیلندر خارج می شود. و جک در جهت پایین حرکت می کند. در واقع پایین آمدن آسانسور هیدرولیک با استفاده از نیروی جاذبه زمین انجام می گیرد. که باعث صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه های ساختمان در بلند مدت می شود.

انتخاب اصولی جک هیدرولیک

پس از این که سیستم آسانسور هیدرولیک را برای پروژه نصب و راه اندازی آسانسور انتخاب نمودید. لازم است نوع انتخاب آسانسور هیدرولیک را نیز مشخص نمایید. زمانی که امکان کندن چاله آسانسور نسبت به کورس حرکتی وجود دارد. شما می توانید از روش جک مستقیم استفاده نمایید و در غیر این صورت سیستم جک از بغل توصیه می شود. به طور کلی در انتخاب جک طول کامل جک در حالت باز بسیار مهم است. ضمن این که اندازه قطر خارجی شفت جک نیز دارای اهمیت است. دقت نمایید حجم روغن متحرک و روغن پاسیو داخل جک به چه میزان است. 

گفتنی است : یکی از موارد مهم در انتخاب جک محاسبه دقیق کورس حرکتی است. ضمن این که وزن شفت جک و وزن کل جک نیز مهم است. 

مکانیزم جک هیدرولیک مستقیم آسانسور

مکانیزم جک هیدرولیک مستقیم

در آسانسور و در یک دسته بندی جک ها شامل جک های یک مرحله ای ، دو و یا سه مرحله تقسیم می شوند. معمولا در بیشتر آسانسورهای هیدرولیک از جک های یک مرحله ای استفاده می شود. در این مکانیزم جک به صورت عمودی نصب می شود و در زمان پایین آمدن کابین ، بدون هیچ گونه اعمال نیرویی ، روغن برگشت داده می شود. با بهره گیری از این ساختار به جای پیستون هایی که مماس با جداره داخلی سیلندر هستند از یک شفت که تنها در قسمت هد سیلندر قرار دارد استفاده می شود. گفتنی است در آسانسور هیدرولیک جک مستقیم می توان از جک های تلسکوپی دو یا سه مرحله ای نیز استفاده نمود.

محل قرار گیری سیستم هیدرولیک جک مستقیم

در مکانیزم آسانسور هیدرولیک جک مستقیم ، سیستم هیدرولیک در کف چاهک قرار می گیرد. این مکانیزم شامل : جک ، موتور و مخزن مایع است. گفتنی است : انتخاب نوع جک در این روش بسیار مهم است. نسبت به نوع جک عمق چاهک می تواند متفاوت باشد . و با بهره گیری از قرقره می توان نسبت به نوع جک ، عمق چاهک را کم نمود. 

همچنین برای ایجاد فضای مناسب حرکت جک حفر چاه متناسب با ارتفاع ساختمان انجام می شود. به طور کلی در سیستم مستقیم جک شامل پیستون و سیلندر است. این وسیله به صورت مستقیم به یوک کابین وصل می شود. و با آن به سمت بالا و پایین حرکت می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آسانسور هیدرولیک به لینک قیمت آسانسور هیدرولیک مراجعه نمایید.

جک هیدرولیک شامل چه اجزایی است

به طور کلی جک از قطعات مختلفی تشکیل می شود این قطعات شامل پیستون که قطعه ای است که داخل سیلندر جابه جا می شود. سیلندر که به شکل لوله های فولادی بدون درز طراحی می شود. ، شفت جک که معمولا لوله های فولادی با سطح صیقلی است. هد سیلندر شامل پکینگ ها و لوازم آببندی و متعلقات است. شیر هواگیری ، شیر ایمنی ترکیدگی ، پلیت ها، قطعات اتصال ، مجرای ورودی یا همان پورت جک و… است.

سیستم یک به یک در جک مستقیم

یکی از مفاهیم مهم در آسانسور هیدرولیک آشنایی با سیستم یک به یک است. این مفهوم با سیستم تعلیق یک به یک در آسانسورهای کششی متفاوت است.

آسانسور هیدرولیک جک مستقیم به صورت یک به یک است. به این معنی که به ازای هر یک متر باز شدن جک، کابین به اندازه یک متر حرکت می کند. گفتنی است : در مکانیزم مستقیم جک به یوک پایین کابین متصل می شود. و دارای دو سیستم کناری یا مرکزی است. باید دانست : جک مستقیم از زیر دارای سه نوع مرحله، شامل یک مرحله ای  ، دو مرحله ای یا و سه مرحله ای یا تلسکوپی است. در جک از کنار نیز همین مراحل وجود دارند. شما می توانید : با مراجعه به لینک کارسلینگ آسانسور هیدرولیک با این محصول بیشتر آشنا شوید.

مزایای استفاده از جک مستقیم آسانسور

مزایای استفاده از جک مستقیم

هر مکانیزمی در آسانسور ویژگی های خاص خود را دارد. در آسانسور هیدرولیک جک مستقیم ، جک به یوک کابین متصل است. و پیستون در زیر کابین قرار می گیرد. بنابراین احتمال سقوط آسانسور صفر است. در این سیستم کمترین فضا برای نصب اشغال می شود. و می توان ظرفیت آسانسور را افزایش داد. به لحاظ عملکردی نیز این آسانسور بدون هیچ گونه سر و صدا ، شوک و لرزش است.

گفتنی است : با استفاده از این مکانیزم می توان از کابین های پاناروما با ظرفیت بالا استفاده نمود. و باعث زیبایی و جلوه بهتر آسانسور گردید. استفاده از این مکانیزم باعث صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه های ساختمان می شود. باید دانست : ضریب ایمنی جک مستقیم نسبت به سایر آسانسورهای هیدرولیک بالاتر است. محدودیتی که این روش دارد این است که در موقعیت های جغرافیایی که به دلیل رسیدن آب امکان کندن چاه با عمق زیاد نیست. نمی توان از این روش استفاده نمود.

نصب جک مستقیم در آسانسور هیدرولیک به چه صورت انجام می شود؟

آسانسورهای هیدرولیک نسبت به نوع نصب جک به دو مدل جک مستقیم و جک از بغل تقسیم می شوند. در مکانیزم آسانسور هیدرولیک جک مستقیم ، جک در قسمت زیرین کابین نصب می شود. و با آن جابه جا می شود. در این سیستم یک چاه به ازای کورس حرکتی و جک تعبیه می شود. تا جک هیدرولیک در زمان پایین آمدن آسانسور در درون آن قرار گیرد. 

در این سیستم جک و پاوریونیت به صورت مستقیم در زیر کابین قرار می گیرند و همان طور که بیان شد برای قرار دادن جک هیدرولیکی در داخل چاهک باید چاهی به ارتفاع طول جک در کف چاهک کنده شود. همچنین برای ارتفاع کم و بارهای سنگین به یک سیلندر مرکزی نیاز است و برای ظرفیت بار و ابعاد کابین محدودیتی وجود ندارد.

اشتراک گذاری