هزینه تعمیر آسانسور به عهده کیست
هزینه تعمیر آسانسور به عهده کیست | سرویس آسانسور در تهران

هزینه تعمیر آسانسور به عهده کیست ، بسیاری از افراد استفاده کننده از آسانسور با این مسئله روبرو هستند که هزینه تعمیرات آسانسور را چه کسی باید متحمل شود ؟ آیا هزینه تعمیرات باید بین کلیه واحدها سرشکن گردد ؟ آیا مدیر ساختمان سهم کمتری در پرداخت هزینه ها دارد ؟ تعمیر آسانسور مستلزم صرف هزینه هایی است که نحوه محاسبه آن به طور کامل توضیح داده می شود.

هزینه تعمیر آسانسور به عهده کیست

همانطور که می دانید بسیاری از مدیران ساختمان با شرکت های ارائه دهنده خدمات آسانسور قراردادی را منعقد می نمایند. معمولا این قرارداد به صورت سالیانه منعقد و سرویسکار به صورت ماهی یکبار خدمات سرویس آسانسور را انجام می دهد. در صورت هر گونه خرابی مربوط به قرارداد سرویس ، سرویسکار موظف است نسبت به رفع خرابی اقدام نماید. باید به این نکته توجه نمود شیوه ارائه تعمیر ونگهداری آسانسور در ساختمان اداری و تجاری و مسکونی بسیار متفاوت است. معمولا برج ها و واحدهای اداری و مجتمع‌های مسکونی دارای ایستگاه های بیشتری هستند، در نتیجه قراردادهای طولانی تری با شرکت های ارائه دهنده خدمات آسانسور منعقد می نمایند و در اکثر موارد از سرویسکار مقیم بهره می برند.

هزینه تعمیر آسانسور به عهده کیست توضیحات

سازندگان ساختمان ، مدیران ساختمان ، مالکان و مستاجران همیشه با این مشکل برخورد می کنند که هزینه تعمیر آسانسور به عهده کیست ؟

در بسیاری از موارد دیده می شود شارژ ساختمان به موقع پرداخت نمی شود.

مهم تر از آن بر سر پرداخت هزینه تعمیرات مشکل بوجود می آید.

همانطور که می دانید برای این موضوع راه حل های مختلفی پیش بینی شده است.

یکی از این راه حل ها توجه به مفاد آن در قولنامه‌ها و قراردادهای املاک است.

هزینه تعمیر آسانسور به عهده کیست

هزینه تعمیر آسانسور به عهده کیست ؟ مالک یا مستاجر

همانطور که می دانید مالک موظف است ملک مورد اجاره را به همراه تمامی وسائل و امکاناتی که در قرارداد ذکر می‌گردد، را سالم و بدون عیب به مستاجر تحویل دهد. زمانی که هزینه ای متحمل ساختمان می گردد بسته  به کلی یا جزئی بودن هزینه مالک یا مستاجر بایستی نسبت به پرداخت هزینه اقدام نمایند. تشخیص کلی یا جزئی بودن هزینه باعث اختلاف نظر بین مالک و مستاجر می گردد.

اما قانون در مورد هزینه تعمیرات چه چیزی پیش بینی نموده است ؟

طبق قانون در صورتی که تعمیرات به صورت اساسی باشد و مستلزم صرف هزینه کلان ، مالک موظف است نسبت به پرداخت هزینه تعمیرات اقدام نماید. در صورتی که هزینه تعمیرات به صورت جزئی باشد مستاجر موظف است نسبت به پرداخت هزینه تعمیر اقدام نماید.

شما می توانید هزینه تعمیرات آسانسور و قیمت موتور آسانسور ایرانی و خارجی را از مجموعه رایا آسانسور استعلام نمایید.

هزینه تعمیر آسانسور به عهده کیست

تعمیرات اساسی در ساختمان(پرداخت بر عهده مالک )

این تعمیرات شامل تعمیرات بنای ساختمان ، تعمیرات مربوط به تاسیسات مانند تعمیر در کولر و موتورخانه ، لوله کشی و سایر موارد است.

باید به این نکته توجه نمود :

تعمیرات اساسی در آسانسور نیز جزء وظایف مالک است

و مالک بایستی نسبت به پرداخت هزینه اقدام نماید.

به عنوان مثال زمانی که بازسازی آسانسور انجام می گیرد بسیاری از قطعات آسانسور مورد تعمیر یا تعویض قرار می گیرند در این صورت مالک موظف است نسبت به پرداخت هزینه تعمیرات اقدامات لازم را انجام نماید.

تعمیر و نگهداری آسانسور و تعمیر آسانسور در تهران مستلزم انجام هزینه هایی است.این هزینه ها بسته به توضیحاتی که داده شد جزء وظایف مالک یا مستاجر است.

هزینه تعمیر آسانسور به عهده کیست

تعمیرات جزئی ساختمان (پرداخت بر عهده مستاجر )

تعمیرات جزئی را می توان در مواردی مانند :

تعویض لامپ های سوخته ، تعویض قفل ، تعمیر تهویه سرویس‌ها و مواردی از این قبیل دانست.

همانطور که اشاره شد در این گونه موارد مستاجر موظف است :

نسبت به پرداخت هزینه تعمیرات اقدامات لازم را انجام نماید.

هزینه تعمیر آسانسور به عهده کیست( مالک )

باید به این نکته توجه نمود که همه افراد موجود در یک ساختمان از آسانسور به نحوی استفاده می نمایند بنابراین چه مالک و چه مستاجر بایستی در صورتی در یک ساختمان سکونت داشته باشند نسبت به هزینه سرویس ماهیانه آسانسور بایستی اقدام نمایند اما هزینه تعمیر آسانسور به عهده کیست همانطور که می دانید در مورد تعمیرات اساسی شامل تعمیر موتور آسانسور ، تعمیرات مربوط به تابلو فرمان ، بازسازی کابین آسانسور و سایر موارد که نیاز به صرف هزینه کلان دارد بایستی توسط مالک انجام گیرد و در صورتی که مالک از انجام آن سر باز زند می توان در شورای حل اختلاف از وی شکایت نمود.

هزینه تعمیر آسانسور به عهده کیست

هزینه رفع خرابی در آسانسور

زمانی که آسانسور خراب می شود

ساکنان طبقات اول و همکف به دلیل استفاده کمتر از آسانسور سعی در عدم پرداخت هزینه رفع خرابی دارند .

اما آیا واقعا این عدم پرداخت درست است ؟

مصداق قانونی برای آن در نظر گرفته شده است؟

برای پاسخ به این سوال دو دیدگاه وجود دارد.

دیدگاه اول :

هزینه تعمیر آسانسور در شارژ به صورت سرفصلی جدا آورده نشده باشد

در صورتی که هزینه تعمیر آسانسور در شارژ به صورت سرفصلی جدا آورده نشده باشد مالک طبقه اول بایستی نسبت به پرداخت سهم خود از هزینه رفع خرابی اقدام نماید. زیرا اولا هزینه تعمیر آسانسور نباید به‌ طور مجزا و مستقل، از تک‌تک واحدها اخذ شود بلکه از محل صندوق ساختمان باید پرداخت شود.

دیدگاه دوم :

هزینه تعمیر آسانسور در شارژ به صورت سرفصلی جدا آورده شده باشد

در صورتی که هزینه تعمیر آسانسور در شارژ به صورت سرفصلی جدا آورده شده باشد بایستی به توافق انجام شده در آن سرفصل مراجعه نمود.

باید نتیجه گرفت با توجه به موارد گفته شده و در پاسخ به این سوال که هزینه تعمیر آسانسور به عهده کیست بر عهده مالک در نظر گرفت.

مجموعه رایا آسانسور آماده پاسخگویی برای سرویس آسانسور و خدمات نگهداری آسانسور غرب تهران می باشد.

اهمیت تعمیر آسانسور

آسانسور از قطعات زیادی تشکیل شده است. که هر کدام از قطعات ،وظیفه خاص خود را داشته و همسو با عملکرد سیستم عمل می کنند. تشخیص خرابی برای تعمیر آسانسور کار دشوار و پیچیده ای است. قطعات آسانسور با هم مرتبط بوده و خرابی در برخی قطعات موجب بروز خرابی در قطعات دیگر آسانسور می گردد. باید به این نکته توجه داشت که تنوع آسانسورها خود عاملی است که تعمیرات آسانسور و تشخیص خرابی را برای تعمیر کار آسانسور سخت تر می نماید. بسیاری از تعمیرکاران آسانسور، آسانسور های قدیمی را تعمیر کرده و توانایی به روز کردن دانش مهارت خود را ندارند.

همانطور که می دانید در تعمیر آسانسور هزینه های کمتری متحمل افراد استفاده کننده از خدمات آسانسور می گردد. در صورتی که تعویض قطعات دارای هزینه ای بیشتر است. تعمیر به موقع هر قطعه آسانسور می تواند از آسیب به قطعات اصلی و قطعات مرتبط با قطعه ی تعمیر شده جلوگیری به عمل آورد.

بنابراین یادگیری تعمیر آسانسور از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده

و هر سرویسکار ماهر لازم است که در مورد تعمیرات قطعات آسانسور اطلاعات خود را دائما به روز رسانی نماید.

 

 

3.1/5 - (7 امتیاز)