عمر مفید آسانسور
عمر مفید آسانسور | ضرورت بازسازی آسانسورهای قدیمی

آسانسور دستگاهی گران قیمت است.و قیمت برخی از قطعات اصلی آن بالاست.آسانسور ها در انواع مختلفی ساخته می شوند. و مکانیزم و کارکرد آن ها متفاوت است.شما ممکن است ، به تازگی آسانسور ساختمان را نصب کرده باشید، یا این که چند سالی است ، از آن استفاده می کنید.یکی از سوالات مهمی که برای بسیاری از سازندگان ساختمان و افراد استفاده کننده از آسانسور ممکن است ، به وجود بیاید این است که : عمر مفید آسانسور چقدر است. چه مدت طول می کشد، تا عمر مفید یک آسانسور به اتمام رسد.در این مقاله عمر مفید قطعات آسانسور بررسی و شما را با عمر تقریبی آن ها بیشتر آشنا می کنیم.در ادامه با ما همراه باشید.

عمر مفید آسانسور

زمانی که شما یک دستگاه آسانسور کامل خریداری می کنید.و با بهای تمام شده قطعات آن آشنا می شوید.برای شما سوالاتی به وجود می آید.

عمر مفید آسانسور چقدر است ؟

قطعات آسانسور باید چند وقت یکبار سرویس گردد؟

هزینه تعمیرات آسانسور چقدر است؟

آیا آسانسور را می توان بازسازی نمود؟

پاسخ به این سوالات ما را در حل مسئله کمک می کند.عملکرد آسانسورها با هم متفاوت است.یک ساختمان ممکن است،واحدهای زیادی داشته باشد. و پرترافیک باشد و یک ساختمان ممکن است ، از تراکم ترافیک کمتری برخوردار باشد.کیفیت قطعات آسانسور نیز در عمر مفید آن تاثیرگذار است.

عمر مفید آسانسور توضیحات:

عمر مفید قطعات آسانسور با هم متفاوت است.برای از قطعات از عمر بیشتری برخوردار بوده و برخی از قطعات مصرفی هستند. و از عمر مفید کمتری برخوردار هستند.برای مثال قطعاتی مانند دیکتاتور ، قفل و باطری نجات اضطراری نسبت به قطعات اصلی مانند سیم بکسل ، تراول کابل و فلکه اصلی موتور از عمر مفید کمتری برخوردار هستند.

به هر ترتیب در بلند مدت بسیاری از قطعات آسانسور با مشکل مواجه می شوند.بهتر حداقل ماهی یکبار قطعات آسانسور چکاپ شود.و نقاط ضعف و قوت آن مورد بررسی قرار گیرد.

عمر مفید آسانسور

جدول عمر مفید برخی از قطعات آسانسور

 

ردیف قطعات آسانسور عمر مفید
1 قفل 1 تا 4 سال
2 آرام بند 1 تا 4 سال
3 باطری نجات اضطراری 1 تا 4 سال
4 کفشک 3 تا 5 سال
5 روغن موتور گیربکس 3 تا 5 سال
6 فلکه هرزگرد 5 تا 10 سال
7 فلکه اصلی موتور 5 تا 10 سال
8 سیم بکسل 5 تا 10 سال
9 تراول کابل 5 تا 10 سال
10 تابلو فرمان 10 تا 15 سال
11 کابین 10 تا 15 سال

عمر مفید آسانسور

عمر آسانسور در ایران

متاسفانه آسانسورهای ساخته در کشور نسبت به اروپا از کیفیت پایین تری برخوردار هستند.بیشتر آسانسورهای ساخته شده در کشور آسانسورهای کششی هستند.و اکثر آن ها از نوع اسانسور گیربکس دار می باشند.طبق برآورد بسیاری از کارشناسان و متخصصین در زمینه آسانسور ، عمر مفید آسانسور در ایران حداکثر 15 سال پیش بینی شده است.

قطعات آسانسور در بازه زمانی مختلف عمر مفید خود را از دست داده و فرسوده می شوند.گفتنی است : در صورت عدم سرویس و نگهداری دوره‌ای، عمر متوسط آسانسور از 15 سال کمتر خواهد بود.

لزوم سرویس و نگهداری آسانسور

سرویس و نگهداری آسانسور از اهمیت بالایی برخوردار است.حداقل بایستی سرویس آسانسور ماهی یکبار و در بازه زمانی مشخص انجام گیرد.گفتنی است : برخی از قطعات فنی آسانسور به دلیل پیشرفت و تغییر تکنولوژی و نیاز به بهینه‌سازی مصرف انرژی، باید بعد از 5، 7 تا 10 سال تعویض شوند.اما این در صورتی است: که سرویس آسانسور به موقع و در بازه زمانی مشخص صورت گیرد.

بعد از 15 سال باید قطعاً به فکر نوسازی و بازسازی و جایگزینی قطعات اصلی‌تر آسانسور باشید.چرا که عمر مفید آسانسور در بسیاری از قطعات به اتمام خواهد رسید.بازسازی آسانسور نسبت به نصب دوباره آن از بهای تمام شده کمتری برخوردار است.و برای بسیاری ساختمان ها مقرون به صرفه خواهد بود.

عمر مفید قطعات آسانسور

( همچنین بخوانید: عمر مفید سیم بکسل آسانسور )

عمر مفید آسانسور

همانطور که گفته شد : آسانسورها در انواع مختلفی ساخته می شوند.و مکانیزم آن ها با هم متفاوت است.بنابراین عمر مفید آسانسور در انواع مختلف آسانسور متفاوت است.به طور تقریبی عمر هر آسانسور حدودا 15 سال است.و پس از پایان این دوره آسانسور یا باید جایگزین و یا این که بازسازی گردد.برخی از قطعات آسانسور عمر مشخصی دارند.

و پس از پایان عمر مفید بایستی تعویض گرند.گفتنی است :طبق قوانین و مقرراتی که وجود دارد باید بعد از گذشت یک سال از راه اندازی آسانسور ها آن ها را مورد بازرسی قرار داد. تا بتوان در صورت خرابی مشکل آن را بر طرف کرد.این بازرسی با سرویس ماهیانه آسانسور متفاوت است.و سرویس حداقل بایستی ماهی یکبار و آن هم تحت نظر یک شرکت ارائه دهنده خدمات آسانسور انجام گیرد.

ضرورت پایان کار برای آسانسورهای نصب شده

هر دستگاه آسانسور بایستی پس از اجرای مراحل مختلف نصب ، از سازمان استاندارد کشور ، گواهی پایان کار دریافت نماید.لزوما بیمه تنها به ساختمان هایی تعلق می گیرد، که این گواهی را دریافت نمایند.ضمن این که در هر ساختمان بایستی با یک شرکت ارائه دهنده خدمات آسانسور ، قرارداد سرویس و نگهداری منعقد شود.سرویس بایستی در بازه زمانی مشخص و از قبل پیش بینی شده انجام گیرد.

گفتنی است:

عمر مفید آسانسور حداکثر 15 سل است.و پس از پایان این مدت آسانسور ساختمان بایستی بازسازی گردد.بسیاری از قطعات در طول این مدت فرسوده می شوند.و کارایی خود را از دست می دهند.بهتر است : نسبت به تعویض قطعات فرسوده در تایم زمانی ای که قطعه با مشکل مواجه می شود.اقدام نمود.

رایا آسانسور دارای کارشناسان مجرب و کار آزموده است.و در صورت نیاز به کارشناسی آسانسور شما می توانید با ما تماس حاصل نمایید.با مراجعه به لینک تعمیر کاران آسانسور ، اطلاعاتی در این خصوص کسب نمایید.

نمایندگی فروش قطعات آسانسور

مجموعه رایا آسانسور کلیه قطعات و لوازم آسانسور را با کیفیت بالا و بهترین قیمت در اختیار متقاضیان در سراسر کشور قرار می دهد. این مجموعه یکی از بزرگترین نمایندگی ها و مراکز فروش لوازمات آسانسور در کشور شناخته شده است.

رایا انواع قطعات آسانسور را با بهترین قیمت به فروش می رساند. شما می توانید انواع قطعات آسانسور را از این مجموعه با قیمت منصفانه ای دریافت نمایید. کیفیت، امنیت و آرامش را تنها با رایا آسانسور تجربه نمایید.

مجموعه رایا با ارائه بهترین قیمت هر طبقه سرویس آسانسور ، بهترین خدمات را به شما ارائه می دهد.

افزایش طول عمر سیم بکسل در آسانسور

یکی از قطعات مهم و اساسی در آسانسور سیم بکسل است.این وسیله از یک طرف به کابین و از سوی دیگر به وزنه تعادل متصل است.و با توجه به فشاری زیادی که این وسیله دریافت می کند.پس از چند سال نیاز به تعویض دارد.

عوامل مختلفی وجود دارند که بر روی طول عمر سیم بکسل های می افزایند که یکی از آن ها روغنکاری می باشد. این کار را باید به صورت دوره ای و منظم انجام داد. کابل های فولادی بدون روکش هستند بنابراین تنها راهی که می تواند آن ها را از خوردگی محافظت کند روغنکاری می باشد. با استفاده از روغن می توان، اکسیده شدن و فرسوده شدن سیم بکسل ها را به تعویق انداخت، چرا که روغن مانند یک پوشش برای کابل ها عمل می کند.

روغنکاری به موقع می تواند در عمر مفید آسانسور تاثیر مثبت و بسزایی داشته باشد.گفتنی است : یکی از بهترین برندهای وارداتی سیم بکسل به کشور سیم بکسل گوستاولف آلمان است.

عمر مفید آسانسور

جمع بندی پایانی

در این مقاله عمر مفید بسیاری از قطعات آسانسور را بررسی کردیم.تا کاربران با انواع قطعات و زمان تعویض آن بیشتر آشنا شوند.به طور کلی برخی از قطعات فنی آسانسور به دلیل پیشرفت و تغییر تکنولوژی و نیاز به بهینه‌سازی مصرف انرژی، باید بعد از 5، 7 تا 10 سال تعویض شوند.

اما در صورت نگهداری و سرویس دوره‌ای آسانسور، و بدون درنظر گرفتن قطعات ثابت، می‌توان طول عمر آسانسور را 15 سال در نظر گرفت. بعد از 15 سال باید قطعاً به فکر نوسازی و بازسازی و جایگزینی قطعات اصلی‌تر آسانسور باشید.

 

 

 

5/5 - (1 امتیاز)