علت توقف آسانسور بین طبقات
علت توقف آسانسور بین طبقات | عیب یابی و تنظیم آسانسور

یافتن علت توقف آسانسور بین طبقات یکی از نکات مهم در تنظیمات آسانسور است. با توقف آسانسور در بین طبقات در هنگام سوار شدن و یا بیرون آمدن از کابین ممکن است اتفاق ناگواری رخ دهد. اختلاف سطح کابین و سطح طبقه از مشکلات رایج در آسانسور ها است که تنها یک سرویسکار متخصص می تواند از عهده رفع آن برآید. مجموعه فنی مهندسی رایا آسانسور با اعزام سرویسکار متخصص و باتجربه سخت ترین مشکلات آسانسور شما را رفع و امنیت را برای شما عزیزان به ارمغان می آورد.

علت توقف آسانسور بین طبقات

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در هنگام ورود و یا خروج از کابین آسانسور متوجه اختلاف سطح طبقه و کابین شوید. اصلا علت توقف آسانسور بین طبقات چیست؟

یکی از عمده مشکلات آسانسور همین توقف نادرست است.

بسیاری از مسافرین حین خروج به متوجه این مشکل نشده و در حین خارج شدن از کابین دچار حادثه می شوند. با دیدن این مشکل تنها باید با شرکت خدمات دهنده طرف قرارداد تماس گرفته و موضوع را به آن اطلاع دهید.

این شرکت موظف است مشکل را بررسی نموده و آن را رفع کند. 

رفع علت توقف آسانسور بین طبقات را به شرکت خدمات دهنده آسانسور تهران بسپارید.

علت توقف آسانسور بین طبقات ،توضیحات

علت توقف آسانسور در بین طبقات چیست و با دیدن همچین مشکلی چه باید کرد؟

اگر چنین شرایطی برای شما پیش آمد، خونسردی خود را حفظ کنید. و به مدیر ساختمان اطلاع دهید. مدیر ساختمان با شرکت مربوطه تماس گرفته و از آن طلب کمک می کند.

این شرکت بعد از بررسی کامل و عیب یابی آسانسور اقدام به رفع مشکل می کند.

اما علت توقف آسانسور بین طبقات چه می تواند باشد؟

به اعتقاد متخصصین و نصابان این مشکل ممکن است به تنظیم نبودن ترمز ها و یا تنظیم نبودن تابلو ها مرتبط باشد. که با بررسی دقیق سرویسکار متخصص این مشکل رفع خواهد شد.

در ادامه به چگونگی رفع مشکل توقف نادرست آسانسور خواهیم پرداخت.

علت توقف آسانسور بین طبقات

بررسی انواع موتور آسانسور

یکی از مواری که باید در رفع مشکل و علت توقف آسانسور بین طبقات به آن توجه نمود، نوع موتور آسانسور است.

اول باید نوع موتور بررسی شود.

به طور معمول از دو نوع موتور تک سرعته و دو سرعته جهت راه اندازی آسانسور استفاده می شود. عملکرد این دو موتور با هم متفاوت است.

اینطور که نوع تک سرعته موتور آسانسور دارای یک دور سرعت می باشد.

موتور تک سرعته آسانسور حرکت خود را به آرامی شروع کرده

و به تدریج بر سرعت خود اضافه می کند تا به سرعت نامی خود برسد و با نزدیک شدن به طبقه مورد نظر کم کم سرعت خود را کاهش داده و با نرمی و بدون لرزش کابین را نگه می دارد.

اما موتور دوسرعته دارای دو دور سرعت تند و کند می باشد که در شروع حرکت با دور تند به یکباره سرعت را افزایش داده و با نزدیک شدن به طبقه مورد نظر یکباره تغییر دور داده و آسانسور را نگه می دارد.

که عمدتا این نوع توقف با لرزش و تکانه همراه است. 

معمولا سرویسکار متخصص و باتجربه بهتر از افراد متفرقه می تواند علت توقف آسانسور بین طبقات را پیدا و آن را رفع کند. توصیه می شود خودسرانه به رفع مشکل نپردازید

و حتما به شرکت نگهداری آسانسور طرف قرارداد موضوع را اطلاع دهید.

علت توقف آسانسور بین طبقات چیست

بررسی علت توقف آسانسور بین طبقات

همانطور که اشاره شد استفاده از موتور های تک سرعته موجب عملکرد نرمال آسانسور می شود اما استفاده از موتور های دوسرعته شروع حرکت و توقف کامل آسانسور را با لرزش و تکانه همراه می کند.

بنابراین در صورت بکاربردن موتور های دو سرعته در زمانی که کابین سنگین باشد، کابین آسانسور کمی پایین تر از سطح طبقه مورد نظر می ایستد.

و اگر کابین خالی باشد، حالت عکس اتفاق می افتد یعنی کابین بالاتر از سطح طبقه متوقف می شود. اما راه حلی هست که می توان با آن این مشکل را رفع نمود و آن هم نصب ترمز های قوی و حساس در آسانسور است. 

قبل از هر چیز باید دانست که تمامی آسانسور ها از یک نوع سنسور جهت تشخیص طبقات و مکان ایستادن استفاده می کنند. اما عملکرد این سنسور ها به چه صورتی است؟

و اینکه برای رفع علت توقف آسانسور بین طبقات چه باید کرد؟

مجموعه رایا آسانسور با آموزش عیب یابی آسانسور به پرسنل خود،

کلیه مشکلات آسانسور را با دقت بیشتر و بصورت تخصصی تر انجام می دهد.

در همه آسانسورها بر روی ریل ها دو سری آهنربا جهت توقف آسانسور در طبقه درست و پیدا کردن مکان درست برای استادن آسانسور نصب می شود.

سنسوری هم بر روی آسانسور قرار می گیرد که با عبور از آهنربا پیام توقف آسانسور را به تابلو ارسال می کند. حال باید توجه داشت که اگر ترمز های آسانسور بیش از حد استاندارد سفت شده باشند،

کابین قبل از رسیدن به طبقه مورد نظر متوقف می شود.

و اگر ترمز ها قوی عمل نکنند، کابین بعد از رد کردن سطح طبقه می ایستد.

در هر دو حالت آسانسور در بین طبقات متوقف می شود.

برای همین باید ترمز ها را بصورت دقیق تنظیم نمود. 

اما علت دیگر توقف آسانسور بین طبقات چیست؟

علت توقف آسانسور بین طبقات چیست

علت دیگر توقف کابین بین طبقات

در قسمت قبل دانستیم که سنسور بر روی کابین و آهنربا ها بر روی ریل ها نصب می شوند.

با عبور کابین از روبروی آهنرباها سنسور پیغامی برای ایستادن آسانسور به تابلو فرمان می دهد.

گاهی ممکن است این پیغام به تابلو فرمان نرسد.

که در اینصورت حتما اخلالی در تنظیمات تابلو به وجود آمده است.

با نرسیدن پیغام سنسور به تابلو و اجرا نشدن فرمان ایست توسط قطعات مکانیکی شاهد توقف کابین در بین طبقات خواهیم بود. با تنظیم دوباره تابلو فرمان و نیز جابجایی آهنربایی که جهت ارسال فرمان توقف بر روی ریل نصب شده است،

می توان علت توقف آسانسور بین طبقات را برطرف نمود.

حضور یک سرویسکار در داخل کابین و یک سرویسکار دیگر در چاه آسانسور لازم است تا براحتی بتوان با جابجایی آهنربا کابین آسانسور را با سطح طبقه تراز نمود. 

لازم بذکر است که:

سرویس آسانسور از اهمیت بالایی برخوردار است.

در سرویس دوره ای آسانسور سرویسکار با چک نمودن تمامی بخش ها و قطعات آسانسور از بروز مشکلاتی همچون توقف آسانسور در بین طبقات جلوگیری می کند. 

سرویس و نگهداری آسانسور را جدی بگیریم.

خدمات رایا آسانسور

مجموعه فنی مهندسی رایا آسانسور با تکیه بر دانش فنی بالا ،

تکنولوژی نوین و بهره گیری از پرسنل متخصص و باتجربه

صفر تا صد خدمات آسانسور را با رعایت نکات ایمنی و استاندارد ها به انجام می رساند.

خدماتی همچون

نصب انواع آسانسور

سرویس و نگهداری

تعمیرات آسانسور

بازسازی انواع آسانسور

عیب یابی آسانسور

و …

توسط تیم متخصص این مجموعه در سراسر شهر تهران انجام می شود. 

هنگام محبوس شدن در آسانسور چه کنیم

به دلایل مختلف ممکن است.فرد یا افرادی در آسانسور محبوس شوند.در این گونه مواقع باید آرامش و خونسردی خود را حفظ نمایید.و نگران نشوید.در مرحله اول بایدعلت توقف آسانسور بین طبقات را از طریق سیستم اطلاع رسانی داخل آسانسور یا از طریق تلفن همراه خود به مدیر مجموعه اطلاع دهید. سپس باید صبر کنید و در مقابل ترس هایی از قیبل ترس از اتمام اکسیژن، ترس از سقوط آسانسور ، تاریک بودن کابین و نبود یا قطع برق اضطراری مقاومت کنید.خوشبختانه با توجه به عملکرد سیستم نجات اضطراری در استاندارد جدید کمتر شاهد گیر کردن افراد در بین طبقات آسانسور هستیم.

نقش سرویس و نگهداری آسانسور در پیشگیری از خرابی

سرویس و نگهداری آسانسور بایستی در بازه زمانی مشخص و حداقل ماهی یکبار انجام گیرد.این فرایند به منظور بررسی کلی و دقیق قطعات نصب شده و نظارت مداوم بر عملکرد کلی سیستم انجام می گیرد. هر واحد آسانسور باید در فواصل زمانی معینی توسط افراد متخصص مورد بازبینی قرار بگیرد تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری شود. سرویس و نگهداری عاملی پیشگیرانه از بروز خرابی در آسانسور است.و باعث امنیت بیشتر افراد استفاده کننده از آسانسور می گردد.

 

 

3.2/5 - (4 امتیاز)